COVID19 – Zaštitni viziri

Svim kliničkim centrima u Srbiji su u ovom trenutnku neophodni zaštitni viziri. Prusa Research je makerskoj zajednici pripremio dva modela vizira koji mogu da se izrade 3D štampanjem. Za sada su relevantne obe varijante, RC1 i RC2. RC1 omogućava da se više delova štampa istovremeno. Kada količina nije prioritet, varijanta RC2 obezbeđuje malo viši stepen zaštite i udobnije korišćenje.

Kako navode na zvaničnim stranicama, na razvoju su radili 3 danai najbolje se pokazao model sa ovog videa:

Modele možete preuzeti sa ovog linka. Proces montaže detaljno je objašnjen na ovom linku.

Mi smo napravili ovaj vizir, pa ćemo Vas kroz narede slajdove provesti kroz ovaj proces. Pripremu gcoda uradili smo u softveru Cura 4.5.0. Da bismo model dobili što pre usvojili smo debljinu sloja od 0.2mm. Model štampamo sa 100% ispune kako bismo dobili što čvršći uzorak.

Model se štampao 6 sati i 8 minuta, a utrošeno je 54grama odnosno 6.82m materijala.

Ukoliko imate mogućnosti da ove vizire proizvodite za druge osobe
MOLIMO VAS DA OVO PROČITATE VEOMA PAŽLJIVO

  • Stavite se u položaj kao da ste zaraženi virusom COVID-19. Nosite nove maske i rukavice prilikom rukovanja sa 3D štampanim delovima. Delove čuvajte u vakuumiranim kesama odmah nakon 3D štampanja.
  • Informišite korisnike o uslovima u kojima proizvodite vizire.
  • Nauka još uvek nema jasan stav koliko dugo virus može da preživi na plastici, ali većina izvora se pominje rok od 2-3 dana. To znači da čuvanje spakovanih vizira 2-3 dana pre distribucije značajno redukuje rizik od prenošenja virusa.
  • Ne čuvajte sve odštampane uzorke na jednom mestu, smanjite rizik od međusobne kontaminacije.

Update: 22-03-2020

Nakon što je napisan izvorni tekst, pojavile su se nove informacije koje će upotpuniti ovu priču.

20. marta 2020. godine formira se Facebook grupa Vizionari Srbije, grupa mejkera koja pravi 3D štampane vizire (face shields) kao zaštitu od kapljičnog prenosa sa namerom da pomogne prvenstveno lekarima i medicinskom osoblju.

 

U cilju sprečavanja širenja COVID-19 među zdravstvenim radnicima, kao i pružanja pomoći u borbi protiv epidemije, zaposleni naučnici i istraživači u Centru za bioinženjering, Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, izrađuju i poklanjaju zaštitne vizire medicinskom osoblju koje dolazi u kontakt sa ovom pošasti.

Update: 25-03-2020

Istraživanjem lokalnih kapaciteta, utvrdili smo da je logistički najefikasnije 3D štampane delove distribuirati istraživačima u Centru za bioinženjering, Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu koji vrše dalje sklapanje, dezinfekciju i distribuciju korisnima.

U ovom trenutku, količina je prioritet, pa je dizajn komponenata koji se dobijaju 3D štampanjem nešto izmenjen. tako se sada 2 kompleta dobijaju za manje od 4 sata.

BioIRC dizajn prilagođen brzoj 3D štampi
8 vizira spremno za prvu isporuku